Sıkça Sorulan Sorular /

Aklınızda ki sorulara yanıt bulabilirsiniz


 • Erken rezervasyon neden önemli?

Balon uçuşları Kapadokya bölgesinde en çok talep gören aktivitelerden bir tanesidir. Erken rezervasyon sizlere olumlu geri dönüş yapabilmemiz nedeniyle bizler için önemlidir.

 • Balon uçuşları neden sabah çok erken saatte yapılıyor?

Verimli bir şekilde uçmak için balonun ihtiyacı olan şey değişmeyen dingin rüzgârdır. Ve bu rüzgârların en iyi bulunduğu zamanlar gün doğumu saatlerdir. Çünkü balonun havayla hareketinde, havanın durumu uçuşun yapılıp yapılmamasının kararlaştırılmasında çok önemli bir rol oynar. Pilot, kalkış alanı seçiminde rüzgârın yönü doğrultusunda uygun bir yer seçer. Bu saatlerde havanın durgun oluşu inişimizin yumuşak, serinliği ise maksimum yükselmemize olanak sağlar.

 • Sıcak hava balonu nasıl alçalıp, yükseliyor?

  Sıcak hava balonları adından da anlaşıldığı gibi balonun içine sıcak hava dolması ile uçabilir. Balonun içindeki hava ısındıkça balon yükselir, pilot tarafından balonun kubbesinden içeri soğuk hava girmesi sağlanarak da balonun çevresindeki havadan daha ağır olması sağlanır. Bu ağırlık sayesinde de balon alçalmaya başlar.

 • Sıcak hava balon sepeti nasıl bir malzeme kullanılmıştır?

Balon sepetleri; saz, yaprak ve kabukların birlikte örülmesinden yapılan hasır sepetlerden oluşmaktadır. Hasır sepet hem esneklik hem de hafiflik bakımından önemlidir. Yer çekimine karşı geldiğimizi hatırlatmak isteriz.

 • Neden balon kalktığı yere yeniden inmiyor?

Balonun yönünü belirleyen rüzgar olduğu için ve bir direksiyonu olmadığı için balon kalktığı alana yeniden dönüş yapamıyor.

 • Çocuklar sıcak hava balon uçuşuna katılabilirler mi?

Çocukların yaşları bu soruya evet ya da hayır demek için önemlidir. Eğer çocuğunuz 0 -6
aralığında ise ne yazık ki uçuşlara katılamamaktadır. 6 Yaş üstü çocuklar bu heyecanı sizinle paylaşabilir.

 • Sıcak hava balonu uçuşları ne kadar sürüyor?

Sizlerin satın aldığı uçuşla bağlantılı olarak standart uçuş 55 ila 65 dakika arasında, deluxe uçuşlar ise 75 ila 90 dakika arasında sürmektedir.

 • Sıcak hava balonları nasıl bir gazla uçar?

Balonlar, 80 litrelik paslanmaz çelikten tüpler içinde yer alan propan gazı ile havalanırlar.

 • Sıcak hava balonu ile ulaşabileceğimiz en fazla yükseklik nedir?

Sivil havacılığın belirlediği kurallara göre sıcak hava balonları hafta içi en fazla yer seviyesinden 800 metreye hafta sonu en fazla yer seviyesinden 1400 metreye ulaşabilirsiniz.

 • Sıcak hava balonunun şişirilmesi ne kadar zaman alır?

Tecrübeli ekibimizle 15 dakikadan bile az sürmektedir.

 • Tüm pilotların resmi lisansları var mıdır?

Türk sivil havacılığı ve uluslararası havacılık yetkili makamlarından alınmış resmi lisansları olmayan hiç kimse kendine pilot diyemez ve uçuş yapamaz. Bu nedenledir ki tüm balon pilotlarımız resmi lisanslı ve alanlarında tecrübeli ve uzmandır.

 • Hamileyim, balonla uçabilir miyim?

Sizlerin ve bebeğinizin sağlığı için balonla uçmanıza izin vermiyoruz.

 • Balon turuna katılırken ne giymeliyiz?

Sabahın en serin saatlerinde bu tura katıldığınızı hatırlatmak isteriz. Bu nedenledir ki üstünüze sizleri sıcak tutacak kıyafetler giymenizi öneririz. Ayrıca sepete binerken ve inerken rahat pantolonlar ya da Jeanlar giymeniz sizlere hareket özgürlüğü sağlayacaktır. Her ne kadar pilotlarımız yollara yakın yerlere iniş yapsalar da bazen hava koşullarından dolayı en uygun arazilere iniş yapabiliyorlar böyle durumlarda da sizleri arazi içinde yürütmemiz gerekiyor. Bu durumlara hazırlıklı olmak adına da rahat, düz tabanlı ayakkabılar giymenizi öneririz.

 • Sepette oturacak yer var mı?

Balon sepetleri sizleri oturarak seyahat ettirecek şekilde tasarlanmamıştır. Bu nedenledir ki sepette ayakta durmaktasınızdır. Sepetler göğüs hizasında olduğu içinde sizleri hem koruyabiliyor hem de Kapadokya’yı keyifle seyri âlem yapabilirsiniz.

 • Balonla nereleri gezebiliyoruz?

Sıcak hava balonlarının tek dümeni rüzgârdır. Rüzgârın yönü bizleri nereye götürmek isterse biz de ona eşlik ediyoruz.

 • Balon turu hava koşulları nedeni ile iptal oldu paramızı iade alabilir miyiz?

Sıcak hava balonu uçuşlarınız hava koşulları nedeni ile iptal olmuşsa paranızı nakit ödemelerde nakit olarak, kredi kartı ödemelerinizde de kartınıza iade olarak geri alabilirsiniz. Bu tecrübeyi yaşamak için biraz daha vaktiniz de varsa sizden gelecek bilgiler dâhilinde sizleri bir gün sonraki uçuşa aktarabiliyoruz.

 • Nasıl Havalarda uçuşlar iptal oluyor?

Rüzgâr hızı saatte 12 kilometreye ulaştığı andan itibaren uçmaz. Uçuş kararını verme yetkisi Sivil Havacılık genel Müdürlüğü’ne bağlı Slot Hizmet Merkezi’ne aittir. Slot Hizmet Merkezi günlük uçuşların yapılıp yapılamayacağını shm.kapadokya.edu.tr web güncel olarak sayfasından yayınlar.

 • Balonlar ne kadar sürede bakıma gidiyor?

Sıcak hava balonları her 100 saatlik uçuşun ardından teknik bakıma girmek zorundadır.

 • Balonda da türbülans hisseder miyiz?

Balonla havalanmaya başladığınız andan itibaren hava akımının bir parçası olacağınız için türbülansı ya da herhangi bir hava hareketini hissetmezsiniz. Durgun suda kayıkla seyahat etmek kadar yumuşak bir hisse sahip olacaksınız. Balon havalanmaya başladığı andan itibaren doğanın bir parçası olacaksınız. Gökyüzünde süzülen bir kuş kadar özgür hissedeceksiniz. Güneş usul usul yükselirken sizde doğanın uyanışına tanıklık edeceksiniz.

 • Yükseklik korkum var uçabilir miyim?

Balon sepetinde iken bir binanın 16. katındaymış gibi ya da uçurumun kenarındaymış gibi hissetmeyeceksiniz. Yüksekliği oluşturacağınız bir hat oluşmayacağı için, baş dönmenizi tetikleyen bir unsurda uluşmayacaktır. Uçarken rüzgarı hiç hissetmeyeceğiniz için de hareket hissi oluşmaz, geriye size uçuştan zevk almaktan başka bir şey de kalmaz.

 • Balon turlarında her hangi bir sigortalanma söz konusu mudur?

Tüm misafirlerimiz transfer için otellerinden alınıp, araçlara bindikleri andan uçuşun bitimi ve otellerine dönüşlerine kadar tarafımızca sigortalanmıştır.

 • Balon uçuşları toplamda ne kadar sürmektedir?

Ortalama 3 saat süren bir seremoni diyebiliriz. Otellerden toplanmanız ve uçuş alanlarına getirilmeniz yarım saat, standart uçuşunuz ortalama bir saat, yerene inişiniz ve güvenli tamamlanmış uçuşunuz için şampanya ile kutlama ve sertifika dağıtılması ortalama yarım saat ve otellere yeniden transferlerinizin sağlanması yarım saat daha.

 • Hangi durumda balonla uçuş yapamayız?

Vücudunun herhangi bir yerinde platin olan ve güvenli duruş-iniş pozisyonunu alamayacak rahatsızlığı olan kişiler de balon ile uçamaz. Hamile iseniz ya da hamilelik şüpheniz de varsa uçuş yapamazsınız. Bunun dışında 6 yaşından 90 yaşına kadar tüm misafirlerimizi ağırlamaktan memnuniyet duyarız.

Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa mail atabilirsiniz.